Változások a növénybiztosítások terén

Facebook
Twitter
LinkedIn
Az éghajlati viszonyok változása a biztosítási konstrukciókat is befolyásolja, ezért kiemelten fontos az agrárvállalkozások számára a növénybiztosítások időben történő megkötése.

A mögöttünk álló évek biztosítási tapasztalata egyértelműen jelzi a növénybiztosítások kritikus jelentőségét. 2022-ben soha korábban nem látott aszálykárt szenvedett a hazai agrárium (2021-hez mérten mintegy négyszeresére nőtt az aszálykár által sújtott terület), 2023-ban pedig nem csupán az aszálykár sújtotta a növénykultúrákat, hanem a jég-, a vihar- és a felhőszakadás-kár is megtizedelte a terményt. Mindez magával vonta a kárkifizetések nagymértékű bővülését és a növénybiztosítások iránti igény fokozódását, valamint biztosítási oldalról a kockázat növekedését.

A fentiek miatt az agrárium terén aktív biztosítótársaságok protokollja is változik. Van olyan hazai biztosító, amelyik az őszi vetésterületű növényekre már nem kínál A-típusú csomagbiztosítását, és valószínűleg a tavaszi vetésterületre sem fog ajánlatot adni – így azok a mezőgazdasági vállalkozások, akik ennél a társaságnál kötöttek korábban biztosítást aszálykárra, idén már nem élhetnek ezzel a lehetőséggel. A légköri aszály és a krónikus csapadékhiány miatt az A-típusú csomagbiztosítás kockázata biztosítási szempontból olyannyira megnőtt, hogy van olyan társaság, amely nem ad ajánlatot erre a kockázatra; ezáltal szűkült az agrárbiztosítások piaca, illetve megváltoztak a kondíciók.

Szintén új fejlemény a piacon, hogy más társáság a megelőlegezett 30 százalékos kármentességi kedvezmény visszavonása mellett döntött. Ennek a kedvezménynek köszönhetően a biztosítási díj összegének 30 százalékát elengedte a biztosító, ha az adott vállalkozás kármentes volt a szerződött évben; ezt a biztosítási hányadot csak akkor kellett befizetni, ha olyan káresemény történt, amely meghaladta a kedvezmény mértékét. Így ezen társaság estében 30 százalékos díjnövekedéssel kell számolnia a gazdáknak. Ez a kedvezmény az őszi növénykultúrára már megszűnt az adott biztosítónál, és lehetséges, hogy a tavaszi vetéskultúrára köthető biztosítások esetében sem lesz igényelhető.

A biztosítási piacon zajló változások miatt a gazdáknak érdemes mihamarabb megkötni az esedékes növénybiztosításokat, kihasználni a biztosítók által kínált kedvezményeket, mert ezek nem feltétlen lesznek elérhetők a jövőben, és a biztosítási feltételek további, az agrárvállalkozások szempontjából előnytelen változása sem zárható ki. Megfelelő növénybiztosítás hiányában a vállalkozás jövője válhat bizonytalanná, hiszen a tapasztalatok azt mutatják, hogy az elmúlt években szinte minden régióban súlyos káreseményeket kellett elszenvedniük a gazdáknak. Nemkülönben fontos körülmény, hogy kárenyhítő támogatás csak abban az esetben igényelhető, ha a vállalkozás a kár bekövetkeztekor már rendelkezett biztosítási szerződéssel – ennek hiányában erre a kompenzációra lesz jogosult a mezőgazdasági tevékenységet végző cég.