A Nemzetgazdasági Minisztérium kezdeményezésére a biztosítók június 1-től befagyasztják a lakásbiztosítási díjakat.
Az árstop azért került bevezetésre, mert az MNB adatai szerint 2024 utolsó negyedévében egy lakásbiztosítás átlagos éves díja 66,1 ezer forint volt, ami 17,1 százalékos növekedést jelentett az előző év azonos időszakához képest.
Változatlan díjak 12 hónapig
A kétoldalú egyeztetések során született megállapodás szerint azok a Magyarországon tevékenykedő biztosítók, amelyek rendelkeznek lakásbiztosítási állománnyal, vállalják, hogy a biztosítási fedezet változatlansága esetén 12 hónapon át nem emelik a biztosítási díjakat. A magánszemélyek által kötött biztosításokra vonatkozó árstop a 2025. július 1. és 2026. június 30. között van érvényben, és egyaránt vonatkozik a meglévő, illetve a fent meghatározott időszakban kötött új biztosításokra. Az árstop automatikusan kerül bevezetésre, az ügyfeleket nem terhelik sem adminisztratív, sem egyéb kötelezettségek ennek vonatkozásában.
Tavalyi díjszabások
A meglévő vagy az adott időszakban megkötendő biztosításoknál a biztosítók a 2024. december 31-én érvényben levő díjszintet érvényesítik, vagyis a tavalyi díjszabás szerint veszik igénybe a biztosítók szolgáltatását. Fontos körülmény, hogy az alulbiztosítottság elkerülése érdekében a biztosítások tárgyát képező ingatlanok biztosításban rögzített értéke figyelembe veszi a fogyasztói árindexet. Eszerint a biztosítók a díj növelése nélkül kötelesek az adott ingatlan értékét a fogyasztói árindex változásához igazítva, de legfeljebb 6 százalékos mértékben növelni.
Értéknövelés esetén
Az árstop abban az esetben van automatikusan érvényben, ha a biztosítás tárgyának vonatkozásában nem következik be értéknövelő módosítás.
Amennyiben
- az ügyfél felújítást hajt végre, amelynek következtében emelkedik az ingatlan piaci értéke
- új építményekkel (pl. garázs, melléképület) egészül ki az adott ingatlan
- új bútorok, háztartási cikkek vagy egyéb új értéktárgyak kerülnek az ingatlanba
- az ügyfél új biztosítási csomagra vált,
és a szerződés a fentiek miatt módosításra kerül, a biztosítás díja a biztosított ingatlan értékének növekedéséhez igazodva emelkedik.
Szakértők tanácsolják
Az új szabályozás miatt, az biztosítási díjak befagyasztásával járó értékindexálás következtében különösen fontos a lakásbiztosítások aktualizálása. Azt javasoljuk, hogy azok az ügyfelek, akik nem éltek a március 31-ig elérhető, soron kívüli felülvizsgálati lehetőséggel, most dolgozzák át a lakásbiztosításukat, mert a biztosított érték indexálásának 6 százalékban történő maximalizálása miatt az esetlegesen meglévő alulbiztosítottság tovább fokozódhat. A rendelkezés értelmében az átdolgozott biztosításokat kedvező díjakkal, a 2024 végén érvényes tarifákkal lehet megkötni, így ezek a biztosítások előnyösek az ügyfelek szempontjából. Abban az esetben, ha értéknövelés történt az adott ingatlan vonatkozásában (ebbe a kategóriába biztosítási konstrukciótól függően nem csupán a nyílászárók cseréje, a fürdőszoba felújítása, vagy a belsőépítészeti munkák kivitelezése, de az új konyhabútor vagy egyéb értéktárgyak is beletartozhatnak), különösen fontos a biztosítás átdolgozása, hogy az esetlegesen bekövetkező káresemény következtében a biztosított fél ne szenvedjen aránytalan veszteségeket. Szintén fontos tudnivaló, hogy a kárelszámolás menete nem változott az új rendelkezés értelmében.
Arra kérjük az érintett Tagokat, hogy keressék fel a Területi Képviselőjüket!