Kötelező környezetvédelmi biztosítások

Facebook
Twitter
LinkedIn
A januártól hatályos kormányrendelet előírja a kötelező környezetvédelmi felelősségbiztosítás meglétét, ennek elmulasztása jelentős büntetést vonhat magával.

A rendelet azokra a vállalkozásokra vonatkozik, amelyek működésük során a telephelyükön számottevő mennyiségű hulladékot termelnek. Ez a mennyiség nem veszélyes hulladék esetében évi 2000 kilogrammban, azaz heti 38 kilogrammban került meghatározásra, ennélfogva a legtöbb vendéglátóipari vállalkozás, mezőgazdasági üzem, kereskedelmi üzlet, szálláshely, fodrászat egyaránt a hatálya alá esik. Veszélyes hulladék esetében a kötelező környezetvédelmi felelősségbiztosítás évi minimum 200 kilogramm hulladék esetében került bevezetésre, építési-bontási hulladék esetében pedig 5000 kilogramm a kritikus határ.

A legalább 10 millió forintos biztosítási összegű felelősségbiztosítás azt a célt szolgálja, hogy a telephelyen történő környezetszennyezésből adódó helyreállítási költségekre, kárenyhítésre, az okozott károk helyreállítására legyen a vállalkozásnak fedezete. Hasonló káresemények különösebb emberi mulasztás vagy súlyos műszaki hiba hiányában is bekövetkezhetnek: nagy esőzés esetén előfordulhat, hogy a földalatti tartályokból vagy tárolókból veszélyes anyag szivárog a talajba; hűtési hiba esetén ammónia tartalmú hűtővíz kerülhet a csatornarendszerbe; rosszul beállított vagy hibás szállítóvezetékből kifolyólag szennyezett víz szivároghat a környezetbe.

Azok a vállalkozások, amelyek a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer (EPR) hatálya alá tartoznak, negyedéves adatszolgáltatásra vannak kötelezve, így ezen cégek esetében a hatóságok minden bizonnyal élni fognak az ellenőrzés jogával. Más vállalkozások a hulladékgyűjtő edények tárolókapacitása alapján tudnak előzetes kalkulációt végezni, így könnyedén kiszámolható, hogy vonatkozik-e rájuk az adott rendelet.

A kötelező környezetvédelmi biztosítás a következő kockázatokra terjed ki:

  • Folyamatos és balesetszerű környezetszennyezési károk fedezete
  • Telephelyen belüli, a talaj, felszíni vizek, talajvíz, levegő szennyeződésével kapcsolatos feltakarítási költségekre
  • Telephelyen kívüli, a talaj, felszíni vizek, talajvíz, levegő szennyeződésével kapcsolatos feltakarítási költségekre
  • Telephelyen belül vagy telephelyen kívül okozott személyi sérülésre vagy dologi kárra, amelyet újonnan létrejött környezetszennyezés okozott
  • Biodiverzitásban okozott kárra
  • Kárenyhítési költségekre
  • Jogvédelmi költségekre
  • Alvállalkozói fedezet