Legyen szó lakás- vagy vagyonbiztosításról, kulcsfontosságú a biztosítások naprakészen tartása.
Az alulbiztosítás kockázata
Az alulbiztosított szerződés hátrányos következményét érdemes számszerűsíthető példákkal szemléltetni. Tételezzünk fel egy olyan biztosítást, amelynek tárgya egy 100 négyzetméter területű, 80 millió forintos újjáépítési értékű ingatlan. Az ingatlanra akkor kötöttek biztosítást, amikor 60 négyzetméteres volt, a hozzáépített részt nem biztosították, illetve nem frissítették a szerződést az ingatlan értéknöveléséhez igazodva, így a biztosítási érték a tényleges 80 millió helyett mindössze 40 millió forint. Ha az ingatlanban 10 milliós tűzkár keletkezik, a biztosító 5 millió forintot fog fizetni, a tulajdonosnak pedig további 5 millió forint önrészt kell vállalni a renoválás során, mert a kártérítés nem fedezi a tényleges káreseményt.
Az alulbiztosítás kockázata a vállalati vagyonbiztosításokat sem hagyja érintetlenül, hiszen a cégek tulajdonában álló ingatlanok, gépjárművek, gépek, termelőeszközök, gyártósorok, raktárkészletek valós értéke is jelentősen változott az elmúlt évben. Abban az esetben, ha a régebben megkötött biztosítás nem fedezi a vagyontárgyak tényleges értékét, a biztosító pedig a kárt olyan arányban téríti meg, amilyen mértékben a vagyontárgy tényleges értéke biztosításra került, az anyagi veszteség elkerülhetetlen.
Tételezzünk fel egy kiskereskedelemmel foglalkozó céget, amelynek a tulajdonában lévő üzlethelység mai értéke 150 millió forint. Az épületre évekkel korábban kötöttek vagyonbiztosítást, de a szerződésben az épület 75 millió forintos biztosítási összeggel szerepel, amit nem korrigáltak az ingatlan értéknövelésének és az inflációnak megfelelő arányban. Ha az üzlethelyiségében csőtörés miatt 8 millió forintos kár keletkezik, úgy az alulbiztosított ingatlant ért kár 4 millió forintban kerül megállapításra – vagyis a biztosító csak a kár felét finanszírozza.
Frissítsen!
Kulcsfontosságú, hogy a lakás- és vagyonbiztosításokban mindig a megfelelő, az adott ingatlan vagy vagyontárgy aktuális piaci értékének megfelelő összegek szerepeljenek. Ezáltal káresemények bekövetkeztekor a biztosító által kifizetett összeg arányos lesz, a biztosított fél nem szenved el anyagi veszteséget, a biztosításból származó kártérítés fedezni fogja a tényleges kárösszeget.
Ehhez elengedhetetlen a meglévő biztosítások aktualizálása. A tényleges érték meghatározásában érdemes biztosítási tanácsadó segítségét igénybe venni, mert a megfelelően megállapított biztosítási összeggel és az értékváltozások nyomon követésével kivédhetővé válik az alulbiztosítottság. A biztosítások aktualizálása jelenti az egyetlen garanciát arra, hogy bármely káresemény bekövetkeztekor a biztosított fél jelentős pénzügyi veszteség nélkül korrigálhassa az elszenvedett károkat.
Keresse a KéK Területi Képviselőket!
A biztosítások aktualizálásában a KéK Cégcsoport Területi Képviselői tudnak támogatást nyújtani. Arra kérjük a biztosításokkal rendelkező Tagokat, hogy keressék fel a Területi Képviselőket, hogy a biztosítások frissítésével kivédhessék az alulbiztosítottság kockázatát!